З історії заснування та походження назви села Товстоліс
Село Товстоліс вперше згадується 6 березня 1634 року у привілеї чернігівському старості Мартину Калиновському на міські хутори: «На Косомачиним полю Товстоліс». У подимному реєстрі 1638 року зазначено, що у Товстолісі та Чорторийці налічувалося 10 «димів» (господарств).
Топонім «Росомачине поле», де виник Товстоліс, відноситься до території, що залишалася незаселеною в московську добу (XVI століття). Землі, ймовірно, належали якомусь Росомасі, який залишив Чернігів у 1620 році. Поле поступово перейшло у власність кількох родин, зокрема Соєнків, Півіновичів, Товстолісів та Полуботків.
Заснування села пов’язують із Овсієм Петровичем Товстолісом, сином польського земського писаря Петра Товстолеса. У «Родовідній книзі Чернігівського дворянства» зазначено, що Овсій переселився в Лівобережну Україну в період міжусобиць і нападів на Польщу. У 1640 році за наказом чернігівського воєводи Івана Комаровського він отримав у володіння землі, які пізніше були підтверджені гетьманськими універсалами за його нащадками.
Назва «Товстоліс» походить від прізвища родини Товстолісів, які заснували хутір на цих землях.
У період Гетьманщини село стало ранговою маєтністю білоуських сотників.
За матеріалами: Заснування і походження назв сіл Чернігівського району, Горобець С.