Киселівська громада

Чернігівська область, Чернігівський район

16 травня відзначається Міжнародний день вишиванки!

Дата: 16.05.2024 15:25
Кількість переглядів: 165

Фото без опису

16 травня відзначається Міжнародний день вишиванки!

Фото без опису

Точніше, краще казати «Свято вишитої сорочки», адже поняття «вишиванка» є узагальнюючим для всіх вишитих рукотворів.

На Чернігівщині існує стародавня традиція створення вишитого одягу.

Фото без описуФото без опису

Жіночі сорочки Чернігівщини розділяються на додільні (довгі) і "чехлики" або "рукава" ( коротенькі).

Традиційними для Чернігівщині є сорочки вишиті біллю, таку вишивку жінки-селянки називали "морозом". В деяких громадах білий колір ниток вишивки комбінується з малиновим, або з малиновим і чорним. Здебільшого головною технікою виконання візерунків рукавів є лічильна гладь. Орнаменти на сорочках здебільшого геометричні чи геометризовані, що являють собою прадавню знакову символіку.

Зразків давніх чоловічих сорочок збереглося зовсім мало. Майже всі вони зі стоячим коміром і манишкою, що закриває собою пазуху.   Сорочки на розріз здебільшого спідні, або робочі, а якщо трапляються святкові, то вони призначалися для носіння під жилетку. "Оголяти душу" для загалу, в старі часи було не прийнято.

Через друковані видання кінця 19-поч.20 століть додатки до тогочасних відомих журналів, вкладки-премії до парфумерних виробів поширився різновид рослинних, зокрема квіткових візерунків для вишивки хрестиком. Це дало певні негативні наслідки: втрачалися не лише традиційні техніки народної вишивки, хрестик, який раніше був лише допоміжним - став домінуючим. Втрачались і традиційні символічні орнаменти. Саме тому переважаюча більшість сорочок 20 століття виконані червоно-чорними рослинними орнаментами.

Фото без описуФото без опису

 За носінням сорочки розподілялися на святкові, буденні, постові. Критеріями їх розподілу є насиченість візерунку, колорит, колір, якість тканини. Буденні сорочки могли бути з грубого, часто недобіленого полотна і декоровані ріденькими візерунками. Святкові навпаки були густо засіяні візерунком. Весільні - більш колоритні, а візерунок постових міг бути виконаний лише нитками чорного кольору.

Різняться традиції не лише кожного регіону, району, села, але навіть у кожній родині стосовно них своє бачення.

За інформацією краєзнавця Юрія Дахна (с. Москалі. Михайло-Коцюбинська громада)


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь