ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ІНФОРМУЄ
Внаслідок бойових дій постраждав 771 працівник, 222 з них загинули
З початку війни на підприємствах України зафіксовано 771 постраждалий внаслідок бойових дій працівник (+9 за останній тиждень).
З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 222 українців.
Найбільша кількість потерпілих серед працівників підприємств, зареєстрованих:
● у Києві – 160 постраждалих, 41 з яких травмований смертельно;
● у Дніпропетровській області – 99 постраждалих, 33 смертельно;
● Харківській області – 79 постраждалих, 17 смертельно;
● Миколаївській області – 76 постраждалих, 28 смертельно;
● Донецькій області – 68 постраждалих, 12 смертельно;
● Запорізькій області – 60 постраждалих, 12 смертельно;
● Вінницькій області – 40 постраждалих, 12 смертельно;
● Сумській області – 28 постраждалих, 12 смертельно;
● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;
● у Київській області – 27 постраждалих, 11 смертельно;
● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.
Висловлюємо співчуття близьким і рідним.
Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.
Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України
У минулому році виявили необґрунтовано видані чи продовжені лікарняні на 4,5 мільйона гривень
Впровадження в Україні електронного реєстру листків непрацездатності дозволило значно зменшити кількість помилок і зловживань при видачі лікарняних. Однак випадки порушення інструкцій при заповненні (в обігу досі знаходиться біля 4% паперових листків) і видачі лікарняних все ще трапляються та можуть призвести до надмірних видатків.
Аби упередити нецільове використання коштів, фахівці Фонду соціального страхування України упродовж минулого року перевірили 380 904 листки непрацездатності – було проведено 158 планових і 1 832 позапланові перевірки закладів охорони здоров’я, а також перевірено 1 936 страхувальників.
За результатами перевірок роботодавців виявлено 10 833 лікарняних у паперовій формі, які було видано з порушенням Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності. Крім того, під час проведення перевірок закладів охорони здоров’я виявлено, що 3 028 листків непрацездатності (електронних і паперових) видано з порушеннями Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян.
Проведена робота дозволила у 2022 році упередити виплати за необґрунтовано виданими чи продовженими лікарняними на суму понад 3,6 мільйона гривень. Також було відшкодовано 627 тисяч гривень коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування та подано вимоги до закладів охорони здоров’я на суму майже 222 тисячі гривень.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України
ФССУ передає функції соціального страхування до Пенсійного фонду
Функції та завдання Фонду соціального страхування України за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку передаються Пенсійному фонду України.
Фонд соціального страхування України розпочинає процедуру припинення.
Закон України від 21.09.2022 № 2620, а також постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2022 № 1289 та від 02.12.2022 № 1350, якими внесено відповідні зміни до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та рішень Уряду, набули чинності 01 січня 2023 року.
Відтепер уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України.
Звертаємо увагу! Застраховані особи, потерпілі внаслідок нещасного випадку на виробництві, члени їх сімей, а також страхувальники мають звертатись до органів Пенсійного фонду України з усіх питань загальнообов’язкового державного соціального страхування, зокрема:
● фінансування допомог по тимчасовій втраті працездатності і по вагітності та пологах;
● виплати допомог на поховання;
● подання заяв-розрахунків для фінансування листків непрацездатності;
● призначення, перерахування та здійснення страхових виплат з відшкодування шкоди, заподіяної потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання або особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого.
Докладніше щодо подання заяв-розрахунків і фінансування матеріального забезпечення: https://www.pfu.gov.ua/2155463-z-1-sichnya-2023-roku-finansuvannya-strahuvalnykiv-dlya-vyplat-po-likarnyanyh-zdijsnyuvatyme-pensijnyj-fond-ukrayiny,
щодо страхових виплат: https://www.pfu.gov.ua/2155474-shhomisyachni-strahovi-vyplaty-ta-inshi-vyplaty-na-vidshkoduvannya-shkody
Довідково
Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"»: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2620-20
Оновлена редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1105-14
Постанова КМУ «Про внесення змін до Положення про Пенсійний фонд України»: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1289-2022-%D0%BF
Постанова КМУ «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо забезпечення реалізації окремих функцій Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України»: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennia-zmin-do-deiakykh-postanov-kabinetu-ministriv-ukrainy-shchodo-zabezpechennia-realizatsii-okremykh-funktsii-pensiinoho-fondu-ukrainy-ta-vyznannia-takymy-shcho-i021222-1350
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України
У 2022 році українці отримали 29 мільярдів гривень виплат за державним соціальним страхуванням
Система соціального страхування України витримала всі виклики повномасштабного вторгнення – виплати лікарняних і декретних допомог, допомог на поховання, щомісячних та одноразових страхових виплат тощо не призупинялись попри бойові дії.
Упродовж 2022 року Фонд соціального страхування України виплатив для українців понад 29 мільярдів гривень допомог і страхових коштів. З них 24 мільярди гривень профінансовано ФССУ після 24 лютого.
Зокрема, у минулому році українці отримали від Фонду соціального страхування України:
● понад 12 мільярдів гривень допомог за лікарняними – для компенсації втраченого заробітку за час хвороб, травм, догляду за хворими рідними тощо,
● 5 мільярдів гривень допомог по вагітності та пологах,
● більше 11 мільярдів гривень щомісячних страхових виплат та ін.
Фонд соціального страхування України висловлює вдячність кожному фахівцю Фонду у селищах, районах і містах, працівникам усіх відділень та управлінь в областях і місті Києві, а також співробітникам виконавчої дирекції ФССУ за сумлінну роботу в умовах воєнного стану.
Нагадаємо, з 01 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду. ФССУ перебуває в процесі припинення.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України
Середній розмір декретних допомог від Фонду зріс на 16,1%
Кожен день перебування у відпустці по вагітності та пологах оплачується Фондом соціального страхування України. Зазвичай така відпустка триває 126 календарних днів, кожен з яких фінансується у розрахунку 100% середнього доходу працівниці.
Попри повномасштабну війну середньоденний розмір декретної допомоги від ФССУ зріс на 16,1% у січні-листопаді відносно тих же місяців минулого року. За кожен день відпустки по вагітності українки в середньому отримували 387,87 гривні допомоги – загалом біля 49 тисяч гривень.
З початку цього року Фонд виплатив вже майже 5 мільярдів гривень допомог по вагітності та пологах.
Зверніть увагу, дата фінансування декретної допомоги прямо залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку на виплату коштів працівнику. Слідкувати за станом надання матеріального забезпечення застраховані особи можуть онлайн у телеграм-каналі Фонду https://t.me/socialfund.
Також додатково до основного може видаватись листок непрацездатності тривалістю 14 календарних днів, який також підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду. Такий листок непрацездатності видається в разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України
Чи підлягають оплаті лікарняні, якщо працівник у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років?
Мільйони українських працівників залишаються захищеними у разі настання страхового випадку попри повномасштабне вторгнення. Зокрема, страхові гарантії зберігаються для молодих батьків.
Чи підлягають оплаті е-лікарняні, якщо працівник знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років?
● Під час відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за застрахованою особою зберігається цілий ряд соціальних і страхових гарантій.
● Зокрема, якщо така відпустка збігається з виходом у відпустку по вагітності та пологах, допомога по вагітності та пологах нараховується і виплачується незалежно від допомоги по догляду за дитиною.
● Тож в разі створення е-лікарняного по вагітності та пологах для працівниці у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, такий лікарняний підлягає опрацюванню роботодавцем та подальшій оплаті.
● Водночас, е-лікарняний для застрахованої особи у такій відпустці може бути створений з інших причин – наприклад, в разі хвороби чи травми. У такому випадку допомога по тимчасовій втраті працездатності не нараховується, а створений е-лікарняний не потрібно розглядати.
● Зверніть увагу, період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку включається до страхового стажу працівника як період, за який сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску.
● Інформація щодо стану фінансування лікарняних і декретних допомог щодня оновлюється у нашому телеграм-каналі https://t.me/socialfund за тегом #фінансування_оперативно. Після проведення фінансування необхідно декілька банківських днів, доки кошти надійдуть на рахунок роботодавця — інформація про це оновлюється за тегом #фінансування_страхувальників у розрізі регіонів. Зверніть увагу, орієнтуватись необхідно на дату прийняття заяви-розрахунку, яку роботодавець сформував за вашим лікарняним.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України
Реорганізація: куди подавати заяви-розрахунки з 01 січня
З 01 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду – відтепер саме ПФУ є уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. ФССУ перебуває в процесі припинення.
Куди та як роботодавці мають подавати заяви-розрахунки для отримання фінансування за лікарняними своїх працівників?
● Починаючи з 01 січня, органом, який відповідає за прийняття заяв-розрахунків і фінансування лікарняних і декретних допомог, є Пенсійний фонд України.
● Тож усі заяви-розрахунки незалежно від виду допомог, які вони містять, відтепер необхідно подавати до ПФУ.
● Заяви, які містять у собі листки непрацездатності, сформовані до 01 січня 2023 року, також подаються до Пенсійного фонду.
● За інформацією ПФУ, подати заяву-розрахунок страхувальники можуть двома способами:
– в електронному вигляді через особистий кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України;
– і на паперових носіях до будь-якого сервісного центру ПФУ.
● Для подання заяв-розрахунків в електронному вигляді роботодавцям не потрібно укладати з Пенсійним фондом України договір про визнання КЕП.
● Форма заяви-розрахунку наразі не змінилась.
● Звертаємо увагу! Для отримання компетентних консультацій і страхувальники, і застраховані особи мають звертатись до Пенсійного фонду України.
● Нагадаємо, реорганізація системи соціального страхування проходить на виконання Закону України від 21.09.2022 № 2620 та постанов Кабінету Міністрів України від 15.11.2022 № 1289 та від 02.12.2022 № 1350.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України