Опіка та піклування: які потрібні документи і хто може бути опікуном.
Опіка та піклування: які потрібні документи і хто може бути опікуном.
Зазвичай, люди, які ще ніколи не займалися питаннями сирітства, знають лише одну форму влаштування дитини у сім’ю - усиновлення. І це дійсно пріоритетна форма, але далеко не єдина. До того ж, тенденції останніх років полягають у тому, що кількість майбутніх батьків зростає, вони навіть змушені очікувати своєї черги на дітей без братиків і сестричок. Не дивно, що такі дітки не затримуються надовго у закладах.
Але в них залишається багато інших - у яких троє і більше братів і сестер, які теж потребують батьківської любові.
Ситуація ускладнюється тим, що за правилами, усиновити можна лише усю сім’ю - а це може бути і 5, і 6 діток, і 7 діток. Але є інші форми влаштування (прийомна сім’я, опіка, ДБСТ), про які треба знати і при бажанні оформити, аби з’явилася можливість взяти деяких з них до себе у сім’ю.
ОПІКА ТА ПІКЛУВАННЯ - це виховання дітей-сиріт та дітей без батьківського піклування у сім’ях українців, що зазвичай перебувають у родинних відносинах із цими дітьми, але останнім часом використовується, як проміжна форма перед усиновленням. Згідно статті 244 Сімейного кодексу України, опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа.
При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.
ОПІКА встановлюється над дітьми-сиротами до 14 років.
ПІКЛУВАННЯ встановлюється над дітьми-сиротами від 14 до 18 років.
ОПІКУНИ - це перш за все юридичні представники дитини. Вимоги оформлення опіки схожі з усиновленням, але вони не такі жорсткі, та оформлюється швидше, бо встановлюється рішенням голови місцевого самоврядування (не потребує рішення суду).
ОСОБЛИВОСТІ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ
1.Опікуном призначається тільки одна особа.
2.На підопічну дитину сплачується щомісячна соціальна допомога. За останніми даними, для дітей до 6 років розмір допомоги становитиме 4447 грн, для дітей віком від 6 до 18 років – 5545 грн. (без урахування отриманих аліментів, пенсій, допомог на дитину).
3.Опікун має майже усі права батьків у питаннях виховання, навчання, утримання дитини.
4.Можлива поява претендента на усиновлення дитини.
5.Можливе втручання Служби у справах дітей.
6.Майже неможлива зміна прізвища дитини.
7.Служба у справах дітей контролюватиме умови утримання та виховання дитини.
8.Раз у рік опікун звітує перед Службою у справах дітей про свою діяльність на благо дитини.
ДОКУМЕНТИ:
Подружжя (або можливо не одружена людина) подає Службі у справах дітей за місцем свого проживання такі документи:
1. Заяву;
2. Довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;
3. Документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
4. Якщо опікун одружений - копію свідоцтва про шлюб;
5. Довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних;
6. Копію паспорта;
7. Висновок про стан здоров’я заявника, складений за відповідною формою;
8. Довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;
9. Довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;
10. Письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, підпису посадової особи та дати.